neděle 11. prosince 2011

Žena Strakonice WOMAN-mezinárodní soutěž pod patronací FIAP.

Strakonice - První ročník se uskutečnil v roce 1970. Víceméně jako náhražka neúspěšné výstav Člověk a motocykl. Dlouhých 20. let trvala pauza mezi 12. a 13. ročníkem mezinárodní fotografické soutěže Žena. „Kdysi slavná výstava, která Strakonice posunula bez nadsázky do evropského i světového povědomí, zmizela jako pára nad hrncem. A to jen proto, že po revoluci v listopadu 1989 začal panovat názor, že takové fotografování pro radost už má odzvoněno. Nehledě na to, že podle názoru poroty byly porevoluční fotografie nekvalitní,” vzpomíná ředitelka strakonického kulturního střediska Eva Dresslerová.
Soutěže se zúčastnilo 52 států \
reprezentovaných 308 autory snímků na téma Žena. Ve dnech 8. a 9. října hodnotila mezinárodní porota pod vedením Garika Avanesiana 1534 snímků v tištěné i digitální podobě. Z Čech se o prestižní umístění i věcné ceny – fotoaparáty Leica, Nikon a Olympus – ucházelo 284 snímků. Vysokou úroveň domácí amatérské tvůrčí fotografie potvrdil výběr 45 prací českých fotografů, kteří získali ocenění. Mezi nejúspěšnější v různých kategoriích patří: Miroslav Kolčava – Gold Medal FIAP, Petr Kleiner – Silver Medal FIAP a Angelo Purgert Bronze Medal FIAP.

I když měla porota hodně práce, proslulý fotograf azerbajdžanského původu si určitou kritiku neodpustil. „Na mnoha fotografiích chybí život. Většina fotografií je – jak my říkáme – salónních,” uvedl už v době výběru fotografií Garik Avanesian. Přesto si ale myslí, že výstavu čeká skvělá budoucnost. Poprvé ve své historii se dostala pod patronaci FIAP – mezinárodní federace fotografického umění.

Už ani nevím jak jsem se o soutěži dozvěděl. Myslím, že to byl Petr Strbačka kdo mi o ní řekl. Tohle téma mě vždycky bavilo. Čím jsem starší tím mě baví víc a víc. Nevím čím to je, ale komunikace s ženou jako bytostí z druhé poloviny světa mě prostě fascinuje. Proč? Asi protože je tak jiná, odlišná než ta mužská. To vzájemné přitahování a prolínání je pro mě fascinující a neodolatelné.

Do soutěže jsem vybral hlavně podvodní fotografie, barevné i černobílé. Do sekce digitálních fotografii jsem naopak poslal dokumentární fotografie na jejichž nedostatek si tak postěžoval Garik a Jarda Kučera v následujícím videu.

video

Nakonec v kategorie DIGI jsem nedostal akceptaci ani jedné fotografie. Průběh celé soutěže byl pro mě hodně napínavý. 8 října 2011 od 11.00 hodin se sešla v reprezentativních prostorách Strakonického hradu mezinárodní porota, aby vybrala nejlepší práce fotografů, kteří se zúčastnili naší fotografické soutěže. Mezinárodní porota ve složení Garik Avanesian EFIAP (CZ), Jaroslav Kučera (CZ), Manfred Blum MFIAP (A), Lubomír Schmida AFIAP, ESFIAP (SK) a Herbert Gmeiner ESFIAP (A). Když jsem uviděl fotografií poroty jak drží jednu z mích fotek, začal jsem věřit, že bych mohl mít dobrý výsledek.

Po vyhlášení výsledků 14.10. jsem měl obrovskou radost. SM FIAP - Silver Medal of International Federation of Art Photography a k tomu několik akceptací.

Acceptance list of 13th International Biennial ŽENA / WOMAN STRAKONICE
Petr Kleiner: 
                      Blue death
                      Buterfly
                      Dancing  SM FIAP
                      Fly
                      White whale
Dancing SM FIAP FOto Petr Kleiner

Pak už přišla  Pozvánka na slavnostní vyhlášení.

Městské kulturní středisko Strakonice pod záštitou Města Strakonice, České federace fotografického umění a Mezinárodní federace fotografického umění si vás dovolují pozvat na slavnostní zahájení výstavy 13. Mezinárodního bienále Žena Strakonice 2011, které se uskuteční v sobotu 3. prosince 2011 ve 14.00 hodin v Rytířském sále strakonického hradu.

Vítězné a oceněné fotografie fotografie jsou v následujícím videu. Hudba je k tomu docela hrozná, ale dá se celkem snadno vypnout...:-)

 
Na malou chvilku jsem si užíval svých 30 sec slávy....
Výstava byla opravdu vydařená a přišlo na i mnoho místních znalců umění a celebrit.
video


A ještě závěrečné foto na památku ....

3 komentáře:

 1. Peter, úprimne gratulujem a teším sa s tebou z tohto úspechu.

  Pozrel som si aj video s víťaznými finálnymi fotografiami ... sú neuveriteľne krásne, dokonalé, umelecké, emocionálne a atmosferické ... uspieť v takej konkurencii znamená velikánske zadosťučinenie a radosť, viem sa vžiť do toho čo si prežíval ... máš pri tvorbe síce veľké šťastie že môžeš tvoriť v neopakovateľnom a originálnom, nevšednom prostredí pod vodou, z ktorého nie sú bežne publikované zábery ... ale to protredie nie je všetko ... to treba aj vedieť využiť jeho potenciál a k úspechu a uznaniu sa prebojovať cez milión prekážok a nepodarených záberov ... som v tejt chvíli rád že som bol jedným z tých ktorých tvoja originálna tvorba pod vodou oslovovala už aj doteraz a že som ju v rámci svojich možností podporoval ... je to pre mna tiež zadosťučinenie a spätná väzba, že som sa nepozastavil u bezcených fotografií ale odhadol ich značný potenciál ...

  Držím ti palce, len tak ďalej! SteveS

  OdpovědětVymazat
 2. Štefane, moc díky za komentář. Jj je to pro mě velké zadostiučinění. Mám z toho fakt velkou radost. Pořád mě tahle kategorie fotek baví, myslím, že u ní ještě chvilku zůstanu...

  Díky

  Petr

  OdpovědětVymazat
 3. Máš to šumné Peťo. Gratulujem k cene. Ján. sunajn :)

  OdpovědětVymazat