pondělí 4. července 2011

FujiFilm X100 a Konica Hexar

Pokud by mi někdo před rokem tvrdil, že budu úplný blázen do kamery od FUjiFIlm tak bych mu určitě nevěřil. Přišlo by mi to nepravděpodobné a nemožné. Dovedl bych pochopit NIkon, Canon, Leica a samozřejmě Pentax, ale FUji by mě nenapadla. FujiFIlm je značka, která mě uvedla do DIgi fotografie. Tenkrát to byla téměř legendární F30. Hodně příjemný a zároveň výkoný kompakt. I když má už hodně šrámů pořád dobře slouží. Až do letošního roka, ale byla pro mě FUji mrtvá značka....

Kořeny mého nadšení pro Fuji X100 začaly už docela dávno. Možná tak nějakých 10 let zpátky. Začala to pro mě kultovní Konica HEXAR. Kamera u které jsem pochopil, jaká je síla v jednoduchosti. Také mě naučila, že 35mm je pro mě přesně to pravé ohnisko. Dlouho jsem o tom povídal s Markétou Luskačovou. Markéta je pro mě svoji laskavostí a mistrovským viděním nenahraditelný věčný učitel. Ona mě naučila, že 35mm objektiv je pro dokument to nejlepší a jak ona říká i nejlehčí objektiv. "Panečku 50mm to je moc těžký objektiv" říkala Markéta. To byl asi jediná debata na téma technika. Markéta jinak o technice nemluví a komentuje to, že fotila s tím co jí přišlo pod ruku.

FOTO: Marketa Luskacova

Může to být tak rok co jsem poprvé našel nějakou informaci o Fuji X100. Dlouhou dobu mi leželo v hlavě čím nahradit Hexara. Testoval jsem G10 od Canonu. DObrý kompakt, ale přece jen kompakt. Pak mi srdce zaplesalo, když jsem viděl Olympus Pen. Dokonce jsem ho měl možnost i týden testovat ve Valticích v rámci projektu week of life. Pen od Olympusu je velmi slušná kamera, ale stále to tak nějak nebylo ono. Co mi hodně vadilo byla pro mě nepochopitelná hlučnost. Vůbec nechápu čím byla způsobená. Čím víc jsem o X100 slyšel tím víc jsem ho chtěl mít v ruce. Pak přišlo Tsunami v Japonsku a stále se odkládala premiéra v ČR. To bylo jako říct malé holčičce na Štědrý den odpoledne, že Ježíšek letos přijde až v únoru. Úplná muka. V jednom foto obchodě jsem měl možnost mít na chvilku X100 v ruce. Byl to zážitek a ja měl jasno. To je přesně ono co už jsem dlouho dobu chtěl mít. Musím ho mít.


To bylo přesně ono. Přesně to co jsem potřeboval. Malé bytelné tělo bez zbytečností. Skvělá Fujinon 35mm na světelnosti 2,00. A ještě navíc se zabudovaným ND filtrem.

Později, když jsem už X100 vlastnil uviděl tohle video. Nádhera, přesně to vystihuje duši Fuji X100. Viděl jsem to už snad 20x možná víc, ale pořád to pořád funguje. Není to reklama, to je film a možná proto je tak cítit pod kůži.....0:06 - Like a Stray dog, I take pictures here and there

0:18 - If you call a photograph a record, I say It's more of a memory

0:27 - The story, Someday will be gone

0:31 - But the memory will remain forever

0:35 - The by-gone days will be felt close-by

0:44 - A Picture, those who take, and those taken through the work of the lens,

0:50 - Furthermore, add the camera, That is a threesome right?

1:08 - I wonder If this world is just a graveyard

1:27 - I wonder if Im still alive

2 komentáře:

  1. are you sure this translation is correct? it sounds like daido moriyama, best regards, caspar

    OdpovědětVymazat
  2. Absolutely not. Japanese I can not say a word. article I found on the internet ...... How is it right? thanks

    OdpovědětVymazat