čtvrtek 2. prosince 2010

Žralok útočíl nedaleko Sharm El Sheikh

KÁHIRA - S těžkými zraněními byli v Egyptě hospitalizováni čtyři ruští turisté, na které zaútočil žralok. Mořský dravec je napadl u pobřeží populárního egyptského letoviska na pobřeží Rudého moře.

Foto Petr Kleiner: Egypt. Brothers island.Oceanic White Tipped Shark- Žralok dlohoploutvý. Někdo se ho pokusil chytnout na prut a tak má v hubě háček a vlasec. Údajně to je ten důvod proč je mírně nepřátelský....

V předchozím příspěvku jsem psal, že je jen otázkou času kdy žralok napadne někoho v Rudém moři a včera se to stalo. Zpravodajským světem se včera rozlétla zpráva o opakovaném útoku žraloka na šnorchlující/potápějící se turisty v Rudém moři poblíž egyptského letoviska Sharm El Sheikh. Podle svědků událostí byli turisté napadeni při šnorchlování poblíž korálových útesů, „pachatelem“ by měl být asi 2,5 m dlouhý žralok dlouhoploutvý, po kterém egyptské orgány zahájili okamžité pátrání. V letovisku Sharm El Sheikh byly také dočasně uzavřeny pláže i provoz potápěčských center. A stejný žralok pravděpodobně v úterý zaútočil na další dvojici Rusek, které plavaly nedaleko hotelové pláže. Dravec vážně zranil ženu středního věku na noze a ukousl jí ruku. Žena dostala při útoku infarkt a v nemocnici ji museli oživovat. Druhá žena, které je 70 let, přišla o pravou ruku a levou nohu.

Potápěčský instruktor Hasan Salem uvedl, že ho při potápění v oblasti Šarm aš-Šajchu obklíčil stejný žralok, který poté zaútočil na plavající dvojici. Tohle je pěkná blbost. Jak někoho může obklíčit jeden žralok? "Podařilo se mi ho zahnat tím, že jsem mu foukal do tváře bublinky. Potom jsem jen viděl, jak plave k té ženě a zakousl se jí do nohou," řekl podle deníku Daily Mail. "Voda zrudla krví, snažil jsem se dostat svého klienta co nejrychleji na souš," dodal.

Úřady chtějí žraloka odchytit a vypustit do volného moře. Tohle jim tedy vůbec nevěřím. Tipoval bych, že jak najdou v oblasti nějakého žraloka hned ho pro jistotu zamordují. V letovisku Šarm aš-Šajch pak turistům a místním obyvatelům zakázaly provozovat vodní sporty a koupat se.

2. června 2009

Tenhle případ se stal před rokem.

Na Francouzku potápějící se v Rudém moři jižně od města Marsa Alam v Egyptě zaútočil žralok. Žena zraněním podlehla. Naposledy v této oblasti zabil žralok potápěče v roce 2004.

Francouzka si vyrazila v pondělí ráno na potápěčské lodi na výlet. Když spatřila velkou rybu, skočila do vody, aby se k ní mohla přiblížit.
Připlul k ní však žralok a smrtelně ji zranil dříve, než ji stačila posádka lodi dostat zpět na palubu. Příčinou smrti byla pravděpodobně velká ztráta krve.
Prostě šílená Francouzka. Otázkou je co se dělo před tím než skočila do vody. Něco ho muselo vydráždit. Jen tak sám o sobě by nezaútočil.

Ještě jeden komentář od Pavla Šenka organizátora potápěčských safari.

"Ahoj,

bylo to skutecne na St. Johns, konkretne na lokalite Big Gotta. Zrovna jsme tam taky meli na nasi lodi particku Francouzu tak mi docela zatrnulo, ale byli z jine lode.

Duvodem nemuselo byt ani tak krmeni protoze to si pritom kdyz jsou lidi ve vode temer nikdo netroufne ale spis to ze se ta zenska pri snorchlovani placala na hladine a tim ho vyprovokovala. Snorchlovani s dlouhoploutvaky neni problem a za ty roky co sem jezdim se na me nikdy ani skarene nezatvarilli ale preci jen to chce vedet jak se v jejich blizkosti chovat a hlavne si uhlidat prostor kolem sebe.

Bohuzel ji kousnul tak nestastne, ze ji pretal tepnu a vykrvacela...."


Na Francouzku potápějící se v Rudém moři jižně od města Marsa Alam v Egyptě zaútočil žralok. Žena zraněním podlehla. Naposledy v této oblasti zabil žralok potápěče v roce 2004.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/francouzskou-potapecku-napadl-v-rudem-mori-zralok-zena-vykrvacela-1fd-/zahranicni.asp?c=A090603_082017_zahranicni_ipl

Na Francouzku potápějící se v Rudém moři jižně od města Marsa Alam v Egyptě zaútočil žralok. Žena zraněním podlehla. Naposledy v této oblasti zabil žralok potápěče v roce 2004.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/francouzskou-potapecku-napadl-v-rudem-mori-zralok-zena-vykrvacela-1fd-/zahranicni.asp?c=A090603_082017_zahranicni_ipl

3 komentáře:

 1. Ahoj,
  vyfotila jsem žraloka při šnorchlování pod Marsa Alam u Wadi el Gemal 29,11,2010, necelé dva metry velkého s bílými špičkami ploutví. Poté připlaval více než dvoumetrový s bílými pruhy na bocích, to mě již vylekalo a snažila jsem se rychle dostat přes útes k břehu. Měla jsem pocit, že připlavali jen kvůli nám. Všichni mne ubezpečovali, že nejsou nebezpeční, stačí prý hodně kopat ploutvemi. To byl názor i mořského biologa, který tam měl přednášky. Názor Pavla v článku je asi jiný. Mám pocit, že o žralocích mnoho nevíme a jsou možná každý jiný jako my lidé. Simona

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj Simono,
  úplně s tebou souhlasím. Taky mám ten pocit, že o žralocích jen některé věci tušíme....Můj pocit je, že rychlé kopání ploutvemi může být spíš jako pozvánky pro žraloka. Myslím, že lidé hodně zapomínají, že je to predátor co žere maso a podle toho se i chová...Kolik hodných domácích psů už někoho pokousalo nebo dokonce zabilo. Proč by to neměl udělat volně žijící dravec žralok. Že to z nějakého důvodu dlouho neudělal? Hm tak už to udělal....

  díky

  Petr

  OdpovědětVymazat
 3. My jezdime snorchlovat do Egypta pravidelne a zatim vzdy bez problemu. Co se tyka zraloku, je to proste dravec. Takze mi prijde normalni, ze obcas nekoho napadne. Bohuzel je to tak. Je potreba si davat co nejvetsi pozor, cimz se riziko minimalizuje, ale vic toho asi nesvedeme

  OdpovědětVymazat