úterý 7. prosince 2010

Spekulace o útoku žraloka v SharŠarm aš-Šajchu (Egypt)

Útoky žraloků v Egyptě, při nichž zemřela německá turistka a další byli zraněni, připomínají slavný thriller Stevena Spielberga Čelisti. Odborníci zatím důvod neobvyklého chování mořských predátorů neznají a přicházejí s různými teoriemi. Někteří egyptští politici za útoky dokonce vidí spiknutí Mosadu.Spekuluj se také o svátkem Íd al-adhá.

Foto Petr Kleiner:
Egypt. Brothers island.Oceanic White Tipped Shark- Žralok dlohoploutvý.


Každopádně je to velká záhada, proč se najednou takto žraloci chovají? Co je k tomu vede? Rolf Schmid se přiklání k vysvětlení některých znalců, kteří se domnívají, že útoky rámcově souvisí s muslimským svátkem Íd al-adhá neboli Svátkem obětí. Ten letos připadl na 16. listopadu. Při příležitosti svátku vezly lodě z Austrálie do Egypta větší množství koz a ovcí, z nichž jich hodně na palubě uhynulo. Námořníci údajně naházeli mrtvé kusy do moře, což přilákalo různé predátory včetně žraloků. Tohle je myslí,m velká spekulace. Svátek Íd al-adhá už slaví možná několi,km století. Mnozí odborníci se domnívají, že příčinou agresivních útoků žraloků u Šarm aš Šajchu může být i nedostatek potravy v přirozeném prostředí, protože v tamních vodách rybáři nekontrolovaně loví. "V důsledku nadměrného rybolovu rapidně ubývá třeba tuňáků, což může mít určitě dopad na chování žraloků," míní Muhammad Gasser, potápěčský instruktor z centra CFun Divers.
Někteří egyptští politici se dokonce domnívají, že za útoky žraloků stojí izraelská zpravodajská služba Mosad, jejímž cílem prý je poškození cestovního ruchu v Egyptě. "To, že útočícího žraloka nasadil do moře Mosad, jak se říká, není možné vyloučit. Potřebujeme ale čas, abychom tuto domněnku potvrdili," řekl guvernér Jižního Sinaje Muhammad Abdel Fadil Shousa pro egyptský server egynews.net a citovala ho i agentura Reut


Očití svědkové z UK popisují situaci kdy žralok napadl turistku v v SharŠarm aš-Šajchu

Mnozí odborníci se domnívají, že příčinou agresivních útoků žraloků u Šarm aš Šajchu může být i nedostatek potravy v přirozeném prostředí, protože v tamních vodách rybáři nekontrolovaně loví. "V důsledku nadměrného rybolovu rapidně ubývá třeba tuňáků, což může mít určitě dopad na chování žraloků," míní Muhammad Gasser, potápěčský instruktor z centra CFun Divers.

Někteří egyptští politici se dokonce domnívají, že za útoky žraloků stojí izraelská zpravodajská služba Mosad, jejímž cílem prý je poškození cestovního ruchu v Egyptě. "To, že útočícího žraloka nasadil do moře Mosad, jak se říká, není možné vyloučit. Potřebujeme ale čas, abychom tuto domněnku potvrdili," řekl guvernér Jižního Sinaje Muhammad Abdel Fadil Shousa pro egyptský server egynews.net a citovala ho i agentura Reuters.

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/proc-utoci-zraloci-v-sarm-as-sajchu-vedci-tapou-egypt-podezriva-mosad-12l-/igsvet.asp?c=A101206_160948_igsvet_tomServer Global Shark Attack File popisuje žraloka dlouhoploutvého (Carcharhinus longimanus) jako: Danger to humans - The shark has been implicated in a number of unprovoked attacks on swimmers. Divers report that it is very persistent in baited and unbaited situations. When fended off, an oceanic whitetip shark often returns, circles and approaches again. Its opportunistic feeding habits, heavy build, strong jaws and teeth, and its stubborn aggressiveness indicate that it should be treated with caution.
Je považován za jednoho z nejagresivnější žraloků ve vztahu k člověku, za druhé světové války mu padlo za oběť mnoho trosečníků.


Je považován za jednoho z nejagresivnější žraloků ve vztahu k člověku, za druhé světové války mu padlo za oběť mnoho trosečníků.

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/proc-utoci-zraloci-v-sarm-as-sajchu-vedci-tapou-egypt-podezriva-mosad-12l-/igsvet.asp?c=A101206_160948_igsvet_tom

Žádné komentáře:

Okomentovat