pondělí 1. února 2010

James Nachtwey a Jan Šibík

Tak tohle jsou pro mě dvě legendy dokumentární fotografie James Nachtwey a Jan Šibík. Jana Šibíka jsem poprvé zaznamenal někdy v 90´letech. Jeho kniha " Kdyby všechny slzy světa" mě stále fascinuje svoji syrovostí a obrovsky silným příběhem ve fotografii.
James Nachtwey je živá legenda světové fotografie. Dokumentární film "WAR photographer"mám stále před očima. V tomhle filmu má James Nachtwey na fotoaparátu umístěnou mini kameru. Často je tak vidět svět jeho očima. Naprosto fascinující zážitek.

Facebook
Na tomhle místě jsem uviděl fotografie těchto dvou legend. Pod fotografii byla následující diskuse.
Jan Sibik Před místním hřbitovem v Port-au-Prince jsem potkal jednoho z největších fotografů fotožurnalismu James Nachtwaye


Vojtěch Brtnický
pořád fotí na kinofilm?
Jan Sibik
Kdepak, používá stejný Canon jako já EOS 5D II
Michaillic Michailic
ticho vam zavidim :-) velikan sucastnej vojnovej fotografie a socialneho dokumentu, o com ste rozpravali :-)? ak to nieje tajomstvo?!
Jan Sibik
Mluvili jsme spolu chvilku. Možná 5 minut. J.N. se mě ptal odkud jsem, že si mě pamatuje z Iráku a Palestiny, kde jsme při fotografování pohřbu stáli vedle sebe. Pak ho zajímalo, zda nevím, kde jsou v Port-au-Prince hromadné hroby.
Petr Kleiner
Přijde mi, že J.N. byl hodně na lehko. Žádná velká brašna nebo několik těl od foťáků.... On chodí takhle vždycky?
Jan Sibik
jj, vždy na lehko, bez brašny a vždy bílá čistá košile i v zaprášené Palestině

James Nachtwey je živá legenda. Libí se mi, že má svůj styl a to nejen fotografický, ale i v životě. Bílá košile je pro válečného fotografa nepředstavitelná věc. Tohle si prostě může dovolit jen legenda. Trochu mě zklamal, že už je digitální. Čekal bych Leicu nebo FM4, ale ne je prostě DIGI doba tak je to čistě pragmaticky Canon EOS 5D II.

Žádné komentáře:

Okomentovat