pátek 17. července 2009

Lazy a život -Digitální paměť

Tak tohle mě opravdu dostalo. Úplně náhodou jsem objevil záznam o výstavě v Košicích. Je to pro mě neuvěřitelné, že po téměř 9 letech je na Internetu stále zmínka o téhle události. Digitální paměť je neskutečná......
Lazy a život

24.10. - 12.11.2000

Dňa 24. 11. 2000 otvorilo Slovenské technické múzeum výstavu s názvom Lazy a život. Výstava, ktorej vernisáže sa zúčastnil aj generálny konzul ČR Josef Byrtus, sa konala v rámci Českých dní 2000. Jej spoluusporiadateľmi sa stali aj Fotoklub Nova a Dom fotografie Poprad.

Počas konania Letnej fotoškoly v júli 2000, organizovanej Domom fotografie v Poprade, sa stretli dvanásti fotografovia v dokumentárnej dielni českého, a svetoznámeho fotografa Jindřicha Štreita zo Slovinca.

Kolektív aktérov sa rýchlo stmelil spoločným záujmom o fotografiu a dokument. Samotná tvorba jednotlivých autorov sa spojila do jednej témy, vypovedajúcej o spôsobe života lazníkov a občanov obce Mníšek nad Popradom a priľahlých oblastí. Charizmatický Jindřich Štreit dokázal vyťažiť zo svojich frekventantov maximum a naplniť tak svoju predstavu o záverečnej kolekcii, ktorá vznikala v priebehu jedného týždňa.

Večer čo večer dokumenteristi vyvolávali svoje negatívy, napriek počiatočnému nedostatku vody, ktorú bolo nutné zachytávať dokonca aj z odkvapu. Nasledujúci deň ich už predkladali na posúdenie lektorovi, ktorý takto prezrel okolo osemtisíc záberov.

Na záver týždňa sa premenil zrub pri chalupe na fotokomoru s nonstop prevádzkou, kde sa postupne vystriedali všetci dvanásti autori. Po boku každého z nich stál nepretržite pán Štreit. Fotografie, ktoré sú vystavené v STM, zobrazujú každodenný život, pracovný aj duchovný, v oblastiach Kolačkov, Hraničné, Sulín, Mníšek nad Popradom a jeho častiach: Poľana, Kače, Medzibrodie. Sú tu fotografie dokumentujúce omše v kostoloch a tiaktiež omšu konanú v dome lazníka, kde sa stretli susedia, ktorí už nevládzu zísť do dediny. Zachytený je aj život obyvateľov Ústavu sociálne starostlivosti v Legnave.

Nakoľko fotografie na výstave boli založené na sklom, ich opätovné nafotenie a reprodukovanie na internete nemôže dosiahnuť kvalitu originálov.

Lektor dokumentárnej dielne:
Jindřich Štreit, Sovinec, ČR

Autori fotografií:
Andrej Balco, Pezinok, SR
Ivan Fleischer, Košice, SR
Maroš Kemény, Rožňava, SR
Petr Kleiner, Pardubice, ČR


2 komentáře:

  1. Ahoj,
    byť v blízkosti pana Štreita, to musel byť zážitok. O to väčší, keď si spomienky objavil na internete...
    Pozrela som si tvoj fotoblog. Pekná práca. Želám naďalej krásne B/W momenty. Ywa

    OdpovědětVymazat